Cu ocazia Zilei Mondiale a Luptei Împotriva Cancerului, Spitalul Județean de Urgență Miercurea Ciuc organizează întâlnire și prelegeri pentru persoane diagnosticate cu cancer și aparținătorii lor în Miercurea Ciuc, pe data de 4 februarie, în sala de protocol a Consiliului Județean Harghita, instituție în a cărei subordine funcționează spitalul.
În cadrul evenimentului, dr. Holló Gergely medic sepcialist oncolog și dr. Kraft Hunor Norbert medic specialist obstetrică-ginecologie vor vorbi despre diferitele forme ale bolii și răspund la întrebările celor interesanți.
Persoane diagnosticate cu cancer vor împărtăși trăirile lor. Conștientizarea faptului că bolnavii nu duc singuri această luptă poate fi un ajutor în înfruntarea bolii. Spitalul Județean de Urgență Miercurea Ciuc vine în ajutorul bolnavilor diagnosticați cu cancer și prin inițierea unui grup de suport, evenimentul va fi primul pas pentru alcătuirea unui astfel de grup. András Anna-Mária, îndrumătorul grupului de suport din Odorheiu Secuiesc va prezenta experiențele lor.
Așteptăm cu drag pe toți cei interesați.

