A szülők is elkísérhetik gyermeküket

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban lehetővé teszik, hogy szükség esetén a szülők valamelyike bent legyen koronavírusos vagy koronavírus-fertőzés gyanús kiskorú gyermekével a kórházban. Sok kérdést fogalmaztak meg az elmúlt időszakban intézményünk irányába azzal kapcsolatosan, hogy a koronavírusos gyermekekkel együtt beutalható-e a szülők valamelyike is a kórházba. Erre az esetre nincs egységes járványügyi előírás, általános szabály…

Bővebben

Megépült a moduláris kórház Csíksomlyón, több fertőző beteget tudnak kezelni

Elkészült a moduláris kórház a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő osztályának szomszédságában, Csíksomlyón. A megvalósítás az érintett közintézmények és a támogatók példamutató összefogásának köszönhetően jöhetett létre. Az egyelőre tíz ággyal felszerelt konténerkórház megépítése és felszerelése egy újabb igazi kaláka eredménye, fogalmazott Borboly Csaba, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházat fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke. A létesítményt április 28-án sajtótájékoztatón mutatták be az elöljárók.

20200428 121325A moduláris kórház megépítésére azért volt szükség, hogy bővíteni tudják az ágyak számát a fertőző betegségeket kezelő osztályon, illetve hogy felkészüljenek az esetleges nagyobb számban koronavírussal fertőzöttek ellátására. A létesítmény nyolc konténerből áll, ebből hetet építettek egybe, ahol a koronavírussal fertőzötteket kezelik, a nyolcadik pedig az öltöző az orvosoknak, asszisztenseknek. A konténerkórházat felszerelték orvosi felszerelésekkel: kórházi ágyakkal, éjjeli szekrénnyel, infúzióadagoló készülékkel, élettani funkciókat ellenőrző monitorral, EKG-készülékkel, defibrillátorral. Légkondícionáló és elektromos fűtés is van, a fürdőszobák is teljesen felszereltek. A nyolc konténer összesen 245 ezer lejbe került, felét a megyei tanács vásárolta meg, másik felét a megyei sürgősségi kórház a megyei tanács által kiutalt finanszírozásból. 

„Ezzel a beruházással bővült a betegek ellátására alkalmas felület, és el tudjuk különíteni a súlyos és lábadozó fertőző betegeket. A moduláris kórháznak a koronavírus-járvány után is nagy hasznát vesszük, hiszen bármilyen más járvány esetén több ágyra és helyre van szükség” – mondta Konrád Judit kórházmenedzser.

„A betegek biztonságosabb ellátását, a gyorsabb felépülést segíti a megépített moduláris kórház. Három hét alatt sikerült felépíteni a konténerkórházat, amely jelenleg tíz ággyal van felszerelve. Biztonságos Hargita megyéért dolgozunk, hogy fiataljainknak jövőképet és az itthon maradásra lehetőségeket biztosítsunk. Ezért többek között az a feladatunk, hogy a szakembereket segítsük. Az érintett közintézmények ez alkalommal is kiválóan együttműködtek, egy újabb igazi kaláka eredménye a beruházás. Köszönet Szász Zsolt tervezőnek az önkéntes munkáért, illetve a kórház és a megyei tanács munkatársainak, akik fáradhatatlanul dolgoztak a konténerkórház megépítéséért” – nyilatkozta Borboly Csaba.

Bővebben

Távhőmérők segítik a szűrést

 

Húsz infravörös távhőmérőt adtak át hétfőn, 2020. április 27-én a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak a Rotary Klub Csíkszereda Egyesület képviselői. A műszerek a betegek szűrését fogják segíteni a kórház több osztályán. 

20200427 104400

Az egyesület által szervezett adománygyűjtés eredményeként, a korábban már átadott védőfelszerelések után hétfőn húsz darab infravörös hőmérőt adományoztak a Rotary Klub Csíkszereda Egyesület képviselői a csíkszeredai kórháznak. A koronavírus-világjárvány miatt nagyon megnőtt a kereslet ezen eszközök iránt és nagyon nehézkes a beszerzésük. Dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere az átvétel alkalmával kifejezte az egyesület képviselőinek a kórház háláját a kapott adományokért. „A Rotary az elsők között segített és ez nagyon fontos, a járvány kitörésekor tapasztalt bizonytalanságban megnyugtató volt megtapasztalni, hogy van szinte azonnal érkező külső segítség is” – mondta a menedzser. 

Bővebben

Folyamatos a segítség

A héten is folytatódott az adományozás a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház javára, cégek és magánszemélyek, civil szervezetek kerestek meg felajánlásaikkal és egyéb kedves gesztusra is volt példa. A koronavírus-járványra való felkészülést eddig összesen 2 333 749 lejjel támogatták.

rnskitA Csíki Anyák Egyesülete elsők között kezdeményezett gyűjtést a kórház javára és ezen gyűjtés eredményeként megérkezett a kórházhoz a 600 mintára elégséges, a koronavírus-teszteléshez szükséges 3 RNS-izoláló kit, a héten pedig átvettük a gyűjtésből származó, a betegek élettani funkcióit ellenőrző monitort is. Úton van további 2 betegellenőrző monitor a csíkbánkfalvi közbirtokosság jóvoltából.  

A Heineken Románia cégtől a héten is kaptunk adományokat, a múlt héten átadott tíz intenzív terápiás ágy és hat betegellenőrző monitor mellé ezen a héten átvettünk tőlük 9 ezer sebészeti maszkot és nagy mennyiségű kézfertőtlenítő szert.monitor

További védőfelszerelést adományozott a héten a Sanitas Szakszervezet is, műanyag álarcokat és védőmaszkokat kaptunk tőlük is. Ugyanúgy ezen a héten is hozott védőfelszerelést az Olt Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség, ezúttal FFP2-es és FFP3-as típusú maszkokat és overallokat adtak át. Háromezer darab védőmaszkot kaptunk a héten az Eurofarm IMF kft-től is. A textilmaszkokat készítő Facebook-csoport tagjai a héten sem tétlenkedtek, most már összesen több mint 800 darab textil maszkot és 75 fejvédőt vett át a kórház tőlük.

Pénzbeli adomány is érkezett a kórház, illetve a gyűjtésbe bekapcsolódott Hargita Megyéért Egyesület számlájára. A Rotary Club Csíkszeredától újabb jelentős adományra kaptunk ígéretet és 10 ezer lejt utalt a kórház számlájára a csíkszentmihályi közbirtokosság.  

Bővebben

Gyakorlati tanácsok védőmaszk viseléséhez

Két nyelven is elérhető, a lakossági maszkviseléshez, a kesztyű használatához és a kézmosáshoz gyakorlati tanácsokat nyújtó videót tesz közzé a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az intézményfenntartó Hargita Megye Tanácsa támogatásával, a Hargita Stúdió által készített videóban dr. Sergiu Sîngeorzan járványtanász főorvos mutatja be és mondja el, hogyan kell a maszkot viselni, miért nem ajánlja kesztyű…

Bővebben

Rezidensek segítik a kórház munkáját

 

Tíz rezidens orvos Csíkszeredába való áthelyezését hagyta jóvá a szükségállapot idejére dr. Raed Arafat államtitkár. A harmad- és negyedéves rezidensek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi és intenzív terápiás osztályain, illetve a betegosztályozó sátorban fognak dolgozni.    

„A szükségállapot bevezetése után már kértük, hogy a térségből származó, illetve a mi alkalmazásunkban lévő rezidensek jöjjenek a kórházunkba dolgozni. Eljártunk ezügyben a hatóságoknál és a marosvásárhelyi diákszervezet révén is közültük a fiatal szakemberekkel, hogy várjuk őket. Ion Proca prefektus úr, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és dr. Tar Gyöngyi, a közegészségügyi igazgatóság vezetője is segített ebben és vannak rezidensek, akik már el is kezdték a munkát kórházunkban” – fejtette ki dr. Konrád Judit, a megyei önkormányzat által működtetett kórház menedzsere. 

Bővebben

Jelentős adományok: felszerelés és pénz a kórház számára

 

Jelentős támogatásokat kapott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ezen a héten is. Nagy mennyiségű védőfelszerelést, pénzbeli adományokat és sok kedves ajándékot is hoztak nekünk mindazok, akik támogatni kívánják munkánkat. 

Az adományok összértéke most már 2 millió 274 ezer lej. 

Az orvosi eszközök és felszerelések terén ezen a héten átvettük az egyik legjelentősebb adományt: a Heineken Románia 250 ezer lejes támogatásából 10 intenzív terápiás ágy és 6 betegellenőrző monitor érkezett meg a fertőző osztályra.

„A nehéz pillanatokban az első gondolataink a helyi közösségek fele fordulnak, azon közösségek irányába, amelyekhez tevékenységünk és a HEINEKEN üzemeiben dolgozók is szorosan kapcsolódnak. Az egészségügyi rendszernek ebben az időszakban minden segítségre szüksége van, hogy mindannyian minél előbb visszatérhessünk a normalitáshoz. Ugyanakkor a gyárunkban hozott védőintézkedések révén betöltjük szerepünket a vírus terjedésének a megelőzése terén is” – fogalmazta meg ez alkalommal Răzvan Tănase, a HEINEKEN csíkszeredai üzemének igazgatója.    

Bővebben

Válaszok a Csíki Anyák Egyesülete által feltett kérdésekre

  a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti-nőgyógyászati és újszülöttgyógyászati osztálya részéről    Az új körülmények nehéz feladat elé állították a szülészet dolgozóit. Mindannyian tudjuk, hogy Hargita megye várandósainak 80% Székelyudvarhelyen vagy Csíkszeredában szül, a járványügyi rendelkezések következtében pedig a szokásoshoz képest kétszer annyian fordulnak hozzánk. Éppen ezért, minden várandós családtól megértést kérünk, megpróbáljuk tenni a…

Bővebben

Negatívak az alkalmazottak tesztjei

 

Negatív eredmények születtek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Betegellátó Egységének alkalmazottai számára elvégzett koronavírus-tesztek során. 

 

Az április 14-én a kórház egyik orvosánál igazolt koronavírus-fertőzés nyomán, az erre vonatkozó protokollnak megfelelően elvégezték a koronavírus-tesztet a sürgősségi osztály és a kórház azon alkalmazottai számára, akik az elmúlt három napban dolgoztak az osztályon. Az április 16-án kapott eredmények szerint mindenki tesztje negatív. Amennyiben a következő napokban indokolttá válik, a tesztelést folytatjuk. 

Bővebben

Moduláris kórház épül

  Konténerekből álló moduláris kórház építése kezdődött el hétfőn a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő osztályának szomszédságában, Csíksomlyón. Ezzel megnő a kezelőfelület és elkülönítésre is alkalmas kórtermek jönnek létre. Az intézményt működtető Hargita Megye Tanácsa négy konténert vásárolt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számára, a konténerek hétfőn, 2020. április 13-án érkeztek meg Csíksomlyóra,…

Bővebben