A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba beutalt beteg jogai:
1. A pácienseknek joga van a legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz, amivel a társadalom rendelkezik, az emberi, anyagi és pénzügyi erőforrásokkal összhangban.
2. A páciensnek joga van a személyét megillető tisztelethez, bármilyen megkülönböztetés nélkül.
3. A páciensnek joga van megkapni a felvilágosítást az elérhető egészségügyi szolgáltatásokról, valamint arról, hogyan veheti igénybe ezeket.
4. A páciensnek joga van ismerni az ellátását biztosító egészségügyi személyzet személyazonosságát és szakmai státuszát.
5. A beutalt pácienseknek joga van tájékozottnak lenni azokról a szabályokról és szokásokról, amiket a bennfekvése alatt be kell tartania.
6. A pácienseknek joga van tájékozottnak lenni az egészségi állapotát, a javasolt orvosi beavatkozást, minden beavatkozás lehetséges kockázatát illetően, más alternatívák létezését a javasolt eljárásokkal szemben, beleértve az el nem végzett kezelés és a javaslatok be nem tartását, valamint a diagnózisát és prognózisát érintő adatokat illetően.
7. A páciensnek joga van eldönteni, hogy akar-e további tájékoztatást abban az esetben, ha az orvos által nyújtott információk szenvedést okoznak neki.
8. A páciens felvilágosítása során tiszteletteljes, világos nyelvezetet kell használni, a lehető legkevesebb szakkifejezést használva. Abban az esetben, ha a páciens nem ismeri a román nyelvet, a tájékoztatás az anyanyelvén történik, vagy egy másik nyelven, amit ismer, esetleg egy másik kommunikációs formát használva.
9. A páciensnek kifejezett kérésére joga van ahhoz, hogy ne tájékoztassák, és maga helyett egy másik személyt nevezzen meg, aki helyette felvilágosítást kapjon.
10. A páciensnek joga van második orvosi véleményt kérni és kapni.
11. A páciens joga van kibocsátáskor kérni és megkapni egy írott összefoglalót, ami a vizsgálatokat, diagnózist, a bennfekvés ideje alatt kapott kezelés és ápolás előírását tartalmazza.
12. A páciens joga van visszautasítani vagy megszakítani az orvosi beavatkozást, írásban vállalva ezen döntéséért a felelősséget. Az orvosi beavatkozás visszautasításának vagy megszakításának következményeit a betegnek el kell magyarázni.
13. A páciensnek joga van a titoktartáshoz és a magánélethez.
14. A páciensnek joga van hozzáférni a saját orvosi adataihoz.
15. A páciensnek joga van az egészséges szexuális életet és szaporodást fejlesztő információkhoz, oktatáshoz és szolgáltatásokhoz, bármiféle megkülönböztetés nélkül.
16. A páciensnek joga van a terminális (végső) ápoláshoz, és ahhoz, hogy méltósággal halhasson meg.
17. A páciensnek joga van a család és barátok segítségében, lelki és anyagi támogatásában részesülni, tanácsokat kapni tőlük a bennfekvés egész ideje alatt. A páciens kérésére, a lehetőségekhez mérten, az ápolás és kezelés során törekedni kell a minél otthonosabb közeg megteremtésére.
18. A bennfekvő páciensnek joga van a kórházon kívül tevékenykedő, akkreditált orvos által nyújtott orvosi szolgáltatások igénybe vételére is.
A 46/2003. számú törvény: A páciensek jogai
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba beutalt beteg kötelességei:
1. A bennfekvő betegek a beutalás egész ideje alatt kötelesek szabályos kórházi felszerelést (öltözéket) viselni.
2. Tilos a páciensek egyik osztályról a másikra történő átjárása, kivéve, ha ez vizsgálat miatt szükséges.
3. A beutalt páciens nem hagyhatja el az egészségügyi egységet kórházi öltözékben, az utcákon, parkokban ugyanis tilos az ilyen öltözékben való közlekedés.
4. Alkoholos italok fogyasztása és a dohányzás tilos a kórház területén.
5. A páciensek kötelesek betartani a kórház és az osztály belső rendszabályzatát.
6. A páciensek kötelesek tiszteletben tartani az egészségügyi intézményt, az orvosi és ápoló személyzet tagjait, valamint a többi beteget.
7. A páciensek kötelesek tiszteletben tartani a rendet, a csendet, vigyázni a tisztaságra a kórtermekben, ebédlőkben, folyosókon.
8. Tilos a csendzavarás, a bútorzat és az osztály vagy a kórház javainak rongálása.
9. Audiovizuális eszközöknek az egységbe való behozatala csak az osztályvezető főorvos engedélyével lehetséges.