Lehetőségek, ha találkoznak

  Rá kell szánni a kellő időt a betegre, be kell őt vonni a gyógyítás folyamatába, és így nemcsak a vele való együttműködés lesz jobb, hanem a gyógyulás esélyei is nőnek – vallja dr. Ferenczi Gabriella. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Szentegyházi Egészségügyi Központjában dolgozó belgyógyász szakorvossal a központ szolgáltatásairól és az ott zajló munkáról…

Bővebben

Megugrott az esetek száma, legyünk elővigyázatosak!

 

Az elmúlt két napban megsokszorozódott Csíkszeredában az igazolt koronavírus-fertőzéses esetek száma. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége arra kér mindenkit, hogy továbbra is tartsa be a megelőzési szabályokat. 

„Egyik napról a másikra napi több mint tíz esettel szembesülünk, a kórház erre a célra elkülönített osztálya gyors ütemben telik meg betegekkel. A korábbi védőintézkedések egyik célja az volt, hogy egyszerre ne zúduljon sok beteg az ellátórendszerre, ez a helyzet azonban most ezzel fenyeget” – összegezte dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.

A kórház vezetősége felkéri a térség lakosságát, kövessék továbbra is szigorúan a koronavírus-fertőzés megelőzése érdekében a törvényes előírásokat: figyeljenek a távolságtartásra, viseljenek maszkot a zárt nyilvános terekben, úgy, hogy az eltakarja az orrot és a szájat, ne szervezzenek és ne vegyenek részt nagyobb rendezvényeken. Különösen legyenek elővigyázatosak a vásárlások során. A higiénés szabályok továbbra is elsőrendűek, az alapos kézmosás, kézfertőtlenítés segít a megelőzésben.

Bővebben

Védőfelszerelés, pénz és kedves gesztusok

Az elmúlt időszakban is számos adományt kapott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, a kórház munkatársai védőfelszerelést, orvosi eszközöket vettek át. Többen kedves gesztusokkal segítettek.

adomany RMDSZ2Bővült az elmúlt időszakban az adományok listája. A koronavírus-tesztelést elősegítő, kétszáz teszt elvégzésére alkalmas RNS izoláló tesztkészletet vett át május 12-én a kórház az Instel kft-től. Jelentős mennyiségű védőfelszerelést kapott az intézmény az elmúlt napokban is. A Hargita Megyei Olt” Katasztrófavédelmi Felügyelőség folytatta a védőeszközök szállítását és májusban 2 900 darab műanyag álarcot, 200 darab FFP2-es és 490 darab FFP3-as védőmaszkot, 600 pár kesztyűt, 150 darab védőoverallt adott át a kórháznak. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár már harmadik alkalommal adott át védőfelszerelést, ezúttal 190 darab védőmaszkot juttatott el az intézménybe. Az Engmatec kft. 2 500 lejes pénzadománya mellett 120 darab FFP2-es maszkot is adott. Jelentős adományt vett át a kórház vezetősége május 13-án: az RMDSz kérésére, Frank Liu tajvani magánadományozó jóvoltából, Magyarország Kormánya segítségével 16 800 sebészeti maszk érkezett (fotó).

Bővebben

Részben újraindul a tevékenység a kórház járóbetegrendelőiben

Felhívás a további elővigyázatosságra

2020. május 18-tól elkezdődnek ismét a vizsgálatok a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó járóbetegrendelőkben, a működési kapacitás ötven százalékával. A vizsgálatokat csakis előzetes előjegyzés alapján végzik, a kapunál pedig továbbra is működik a triázs.

Részben újrakezdik a tevékenységüket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban működő járóbetegrendelők: ismét biztosítunk járóbetegellátást azon esetek ellátásra is, amelyek nem minősülnek sürgősségi esetnek. A rendelőkben a tevékenység az idén februári esetek ötven százalékára van limitálva, az előjegyzéseket úgy végzik, hogy a tevékenység ezt az arányt ne haladja meg.

Ugyanakkor a betegek és a személyzet védelme érdekében további megelőző intézkedések maradnak, illetve lépnek életbe.

A járóbetegrendelőkben a vizsgálatokat csak előjegyzés alapján végzik. Előjegyzést telefonon (a 0372 661 291-es telefonszámon) vagy online, a kórház honlapján (www.korhaz.ro) lehet igényelni.

Bővebben

Május 12: Az Ápolók Nemzetközi Napja

  A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház is az ápolókat ünnepelte május 12-én, az 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő emlékére. Nightingale már életében legendává vált, nemcsak ápolói munkája, hanem az ápolás tevékenységének és a nővérképzésnek a modernizálása terén végzett újításainak köszönhetően. Így foglalta össze, milyen az ideális ápoló: „Az ápolónő legyen józan;becsületes…

Bővebben

Sürgősségi fogászati rendelő a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban

 

Sürgősségi fogászati rendelőt hozott létre a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a Sürgősségi Betegellátó Egység keretében. A rendelőben állandó ügyelet van a fogászati sürgősségi esetek ellátására. 

 

A Sürgősségi Betegellátó Egység részeként működő rendelőben reggel 8 és 22 óra között két fogorvos – dr. János Anita și dr. Holló Zsolt – dolgozik, éjszaka és hétvégén további öt fogorvos lát el ügyeletet. A rendelő felszerelését a kórház biztosította: 88 000 lejbe került a korszerű fogászati kezelő egység (fogászati szék és tartozékai) és további 2 450 lejbe a kisműszerek és fogyóanyagok.

fogaszat1

A rendelő átadásán, május 11-én Dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere kihangsúlyozta, a rendelő nemcsak a koronavírus-járvány idején, hanem később is várja a pácienseket. Rámutatott, hiánypótló szolgáltatást nyújt a térség lakói számára, hisz éjszaka és teljes hétvégén át ingyenes sürgősségi fogászati ellátást lehet itt igénybe venni. Közölte, egy fogászati röntgen beszerzésének folyamatát is elindította a kórház.    

Bővebben

Pótolják az elmaradt BCG-oltásokat

  A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztálya felhívja a szülők figyelmét, hogy május 13-tól lehetőség nyílik a BCG védőoltás pótlására azon, a kórházban született újszülöttek és csecsemők számára, akik – különböző okok miatt – születésük után nem kapták meg azt.  Az oltások pótlása a járványügyi elővigyázatossági intézkedések miatt szünetelt.  Az érintett szülőket kérik, egyeztessenek…

Bővebben

Ments életeket: mosd a kezeidet!

  Május 5-e a kézhigiéné világnapja, idén pedig a koronavírusjárvány kapcsán különösen aktuális a világnap mindig azonos értelmű üzenete, a kézmosás, a kézhigiéné fontossága.    Az Egészségügyi Világszervezet a Ments életeket: mosd a kezeidet! felszólítást választotta az idei év jelmondatának. Amint közleményükben rámutatnak, a kézmosás az egyik elsődleges eszköze a koronavírus terjedése megakadályozásának. „Az egészségügyi…

Bővebben

Önzetlenség-díj orvosoknak, asszisztenseknek

  Három Hargita megyei egészségügyi intézmény, köztük a csíkszeredai kórház alkalmazottait tüntette ki Hargita Megye Tanácsa Önzetlenség Díjjal a jelenlegi rendkívüli állapotban az élvonalban kifejtett mindennapi munkájukért – jelentette be Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke az április 30-án tartott online tanácsülésen. Dr. Konrád Judit menedzser javaslata alapján a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháztól a következő orvosok…

Bővebben

További adományok és a köszönet szavai

A héten számos, korábban megrendelt adományt vehetett át a támogatók jóvoltából a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. Az adományok összértéke eddig 2.335.169 lej.  

Dr. Konrád Judit és Borboly Csaba, az intézményfenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke pénteken videóüzenetben számoltak be az adományozás helyzetéről:  

https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/vb.215328865181171/534308724174008/?type=2&theater

20200427 105612A Rotary Klub Csíkszereda Egyesület rég várt eszközöket kézbesített a héten két alkalommal is: hétfőn és csütörtökön összesen ötven olyan testhőmérőt vett át tőlük a kórház menedzsere, dr. Konrád Judit, amelyekkel kontaktusmentesen meg lehet mérni a kórházba érkezők testhőmérsékletét. Ez sokat segít a betegosztályozási, szűrési munkában. Kedves gesztust is tettek: a COVID-19-es betegeket is ellátó osztály számára 15 faliórát adományozott a Rotary. Az ottani kórtermekben dolgozó személyzet a védőöltözet és a védekezési előírások miatt nem vihet be magukkal telefont, karórát, ugyanakkor így a betegek is követhetik az idő múlását.

A héten érkezett meg az OPT Bank Románia támogatásának egy része: egy több mint hetvenezer lej értékű hemodialízis gép és hozzá fogyóanyagok 20200430 130734további 15 ezer lej értékben. Ezt a készüléket a kritikus állapotban lévő koronavírusos betegek ellátására újonnan létrehozott intenzív terápiás részlegen helyzetük el, a dializálásra szoruló COVID-19-es páciensek ellátására. 

Értékes és nagy mennyiségű védőfelszerelést is kaptunk a héten: a Maxmed Depo Kft. és Lázár Csaba vállalkozó egyebek mellett 6 400 darab FFP2-es maszkot adományozott a kórháznak. Ilyen típusúnak megfelelő maszkot kaptunk a csíkszentmihályi közbirtokosság révén is. A Zentiva Románia kétszáz darab sebészeti maszkkal segített.

Pénzbeli adomány is érkezett, leginkább magánszemélyektől. Ezek az összegek is értékesek, hisz, amint azt egyik adományozó jelezte is, van, aki a spórolt pénzét utalta át a kórház javára. Ezen a héten például 5 ezer lejt kapott a kórház Magyari Tibortól.

Bővebben