Testvérkórházi együttműködési egyezményeket kötöttek a IV. Csíkszeredai Kórháznapokon

 

Száz új orvoslakást építenek az elkövetkező években Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számára

A koronavírus-járvány ellenére idén sem maradt el a Csíkszeredai Kórháznapok szakmai konferenciája. A negyedik alkalommal megszervezett eseményen július 18-án, szombaton rendhagyó módon, online ismertették az egészségügyi intézmények szakemberei a koronavírus-járvány alatt felhalmozott tapasztalataikat.

Dr. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere köszöntötte a konferencia résztvevőit és vendégeit. Mint mondta, ezekben az időkben is a megyei kórház fejlesztései és az orvosok fejlődése nem állt meg. Mindezek mellett azonban jelentősen átalakult az intézmény működése. Fenntartva az osztályok működését és az egészségügyi szolgáltatások minőségét új ellátó vonalak jöttek létre.

Korhaznapok2

Borboly Csaba, az intézményt fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke bejelentette, hogy az elkövetkező négy évben további száz orvoslakás építését tűzték ki célul, köszönhetően Csíkszereda város vezetésének, miután átadták az ehhez szükséges területet. 

Bővebben

IV. Csíkszeredai Kórháznapok

  2020, július 18. Jakab Antal Ház – Csíksomlyó   9,30: Találkozó, reggeli kávé, regisztráció 10,00: Köszöntők Dr. Konrád Judit menedzser, Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke Ioan Proca, Hargita Megye prefektusa 10, 30: Szemtől szemben az ismeretlennel – A koronavírus-járvány kezdeti intézményi tapasztalatai (kerekasztalbeszélgetés, online és helybeni résztvevőkkel) Előadók: Dr.…

Bővebben

PCR-teszt kérésre a csíkszeredai kórházban is

  Elkezdődik a lakossági kérésére történő koronavírus-tesztelés a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A PCR-teszteket előjegyzés alapján végzik, minden hétköznap.  A megnövekedett igényekre válaszolva csütörtöktől, július 16-tól a Hargita Megye Tanácsa által működtetett Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is végeznek kérésre PCR-tesztet a koronavírus-fertőzés kimutatására. A vizsgálatot telefonos előjegyzés alapján, naponta 10,30 és 11,30 órák között végzik.…

Bővebben

Értékes adomány a felcsíki közösségtől

 

Átadták hétfőn, július 13-án a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számára a Felcsík Kistérség Társulás által szervezett adománygyűjtésből vásárolt öt intenzív terápiás ágyat. 

61 300 lej értékű, öt intenzív terápiás ágyból álló adományt vett át hétfőn a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a Felcsík Kistérség Társulás által szervezett adománygyűjtés eredményeként. 

A kórház épülete előtt lezajlott sajtótájékoztatón Dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere elmondta, az intézményben folyamatban van az osztályok visszarendezése a járvány előtti állapotokra, továbbá egy tamponzóna kialakítása a koronavírus-fertőzés gyanújával kórházba érkezők számára, az intenzív terápiás ágyakat pedig ide fogják elhelyezni. „Ezek az új intenzív terápiás ágyak így most pont jókor érkeznek, meglesz a helyük, a piros zónába fognak kerülni” – mondta a menedzser. Hozzátette, a kórház alkalmazottai közül sokan a környező településeken dolgoznak, ezért különösen értékes ez az adomány, az, hogy a helyi közösségek ily módon támogatják az intézményt. „Ez megerősít bennünket a munkánkban, erőt ad az itt dolgozóknak, hisz még nincs vége a kihívásoknak” – hangsúlyozta ki a menedzser.

intenzivterapiasagyak2

Bővebben

Egyéni és fokozott védekezésre van szükség

  A páciensek bizalommal fordulhatnak a kórházunkhoz, nincs nagyobb fertőzésveszély itt, mint a közösségi élet bármely területén, a védekezés pedig mindannyiunk egyéni felelőssége, rajtunk múlik, hogyan védekezünk a fertőzés ellen – ezt az üzenetet kívánja eljuttatni a nagyközönséghez a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.  A Hargita Megye Tanácsa által működtetett intézményben az elmúlt két napban a…

Bővebben

A tünetmentes fertőzöttek nem kapnak gyógyszert

A koronavírus-járvány és a Covid–19 megbetegedés kapcsán sok tévhit tartja magát, az egyik ilyen, hogy a tünetmentes fertőzöttek is gyógyszert kell szedjenek. Ezt is cáfolta beszélgetésünk során dr. Szécsi Csilla infektológus, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző betegségeket kezelő osztályának szakorvosa, aki kollégáival együtt a koronavírus-fertőzöttek ellátásán dolgozik. https://hargitanepe.ro/hu/a-tunetmentes-fertozottek-nem-kapnak-gyogyszert-1594105810143  

Bővebben

Vesekőzúzó berendezés a gyógyítás szolgálatában

Új és ultramodern vesekőzúzó berendezés (litotriptor) szolgálja a gyógyítást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A szerdán, július 8-án sajtótájékoztatón ismertetett, országszinten egyedülálló orvosi eszközzel a szakorvosok szerint a vesekövességben szenvedők közel kilencven százaléka számára tudnak minimálisan invazív kezelést nyújtani.

Dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere köszöntőjében kiemelte, a koronavírus-járvány nagy kihívások elé állította és állítja továbbra is a kórházat, de eközben a fejlesztések is tovább zajlanak. „Örömmel jelentem be, hogy működésbe állítottuk a vesekőzúzó berendezést. Hiánypótló eszközről és szolgáltatásról és nagy értékű, több mint 4,1 millió lej értékű eszközről van szó, amelyet abból az állami támogatásból vásároltunk meg, amelyet tavaly a megyei tanács kezdeményezésére és az RMDSZ közbenjárására kaptunk meg. Betegeink, közösségünk javára fogjuk használni” – mondta a menedzser.

kozuzo

Fotó: László F. Csaba/Hargita Népe

Dr. Albert Claudiu urológus főorvos, a kórház urológiai osztályának vezetője úgy fogalmazott, egy álom vált valóra számukra, egy nagyon performáns berendezést állítottak szolgálatba, amely esszenciális a vesekövesség kezelésében. „A litotriptorral minimálisan invazív módon, tehát műtét nélkül tudjuk kezelni a betegeket, a veseköveket külső lökéshullámokkal törjük össze, a páciens pedig még aznap hazamehet. A vesekövességek közel kilencven százalékát tudjuk így kezelni. A következő időszakban valószínűleg nagyon sok betegünk lesz, hisz ilyen készülék nincs a térségben és ezekkel az adottságokkal még az országban sem” – jelentette ki a főorvos.

Bővebben

Közel 25 millió lej értékű pályázatot nyújtott be a csíkszeredai kórház és Hargita Megye Tanácsa

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és működtető intézménye, Hargita Megye Tanácsa július 3-án benyújtotta az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programjában (POIM) a koronavírus elleni védekezés költségeinek megtérítésére, illetve egyes eszközök, gyógyszerek beszerzésére vonatkozó, 24 594 558 lej összértékű pályázatát.

A Covid-19 okozta egészségügyi helyzet kezelési kapacitását hívatott növelni az a pályázati lehetőség, amelyet az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programjában nyitottak meg, és amelynek keretében Hargita Megye Tanácsával partnerségben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház is benyújtotta a pályázatát július 3-án. A projekt összértéke 24 594 558 lej. A pályázat keretében – a megszabott feltételek teljesítése mellett – megtérítik a kórházaknak a koronavírus-járvány megfékezése érdekében tett anyagi erőfeszítést a február 1-e és december 31-e közötti időszakra. Ugyanakkor támogatást lehet nyerni további, a védekezést és megelőzést, illetve a kezelést segítő fogyóanyagok, védőfelszerelés és orvosi eszközök beszerzésére is.

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház projektjében orvosi eszközökre (fogászati egység, röntgengép-kiegészítők), gyógyszerekre, reagensekre, fogyóeszközökre (például maszkok, védőruházat, cipőtakaró, fejtakaró, védőoverall, védőálarc, védőszemüvegek) igényel térítést. Emellett, ha a pályázat finanszírozást nyer, a kapott összegből további fertőtlenítő- és tisztítószereket, orvosi eszközöket (többek között lélegeztetőgép, hemodialízis-gép, Real Time PCR-gép, életfunkciókat ellenőrző monitor, injektomat, mikroszkóp, intenzív terápiás ágy), gyógyszereket és fogyóanyagot (védőruházat, tisztítóeszközök) vásárol a kórház.

Bővebben

Szülészeti-nőgyógyászati szakrendelés a családtervezői rendelőben

Elkezdődött a szülészeti-nőgyógyászati szakrendelés a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház családtervezői rendelőjében. A szolgáltatás a Szentegyházi Egészségügyi Központban is elérhető.   Dr. Portik Botond szülész-nőgyógyász szakorvos Csíkszeredában a poliklinika első emeletén, az 57-es rendelőben várja a pácienseket, hétfőn 14-18, kedden 13-20, szerdán 8-15, csütörtökön 8-15 és pénteken 8-15 óra között. A rendelőben családtervezői tanácsadást nyújtanak, szülészeti-nőgyógyászati vizsgálatot…

Bővebben