A continuat ajutorul
Și în această săptămână a fost continuu ajutorul acordat Spitalului Județean de Urgență Miercurea Ciuc: firme și persoane fizice, organizații civile ne-au oferit donații și au îmbucurat angajații și cu alte gesturi amabile. Pentru a ajuta pregătirea spitalului pentru pandemia de coronavirus au fost oferite donații în valoare totală de 2 333 749 lei.
Asociația Csíki Anyák a fost între primii care a început strângere de fonduri pentru spital și ca rezultat al acesteia au fost predate spitalului 3 kituri pentru izolare RNA, necesare pentru testele de coronavirus. Aceste 3 kituri pot fi folosite pentru 600 de probe. Iar în această săptămână am preluat din partea asociației și un monitor de funcții vitale. Din partea composesoratului Bancu au fost comandate încă două monitoare.
De la firma Heineken România am primit și săptămâna aceasta donații: pe lângă cele 10 paturi ATI și cele 6 monitoare de funcții vitale predate săptămâna trecută, ne-au mai trimis 9 000 măști chirurgicale și dezinfectant pentru mâini.
Am mai primit echipament de protecție – viziere și măști de protecție – și în această săptămână de la Sindicatul Sanitas. A continuat predarea de echipament și din partea Inspectoratului Pentru Situații de Urgență ”Olt” al Județului Harghita, în această săptămână am primit de la ei măști FFP2 și FFP3, precum și combinezoane. De la firma Eurofarm IMF SRL. am primit 3 000 de măști chirurgicale. Membrii grupului de Facebook care cos măști de protecție pentru angajații spitalului au oferit și în această săptămână produse, în total am primit de la ei 800 de măști și 75 bonete.


