2019-től minden év szeptember 17-e a betegek biztonságának világnapja. Elismerve a helyes és időben történő diagnózis alapvető fontosságát a betegek biztonságának érdekében, az idei világnap témája: a diagnózis javítása a betegek biztonságáért.
Az Országos Egészségügyi Minőségmenedzsment Hatóság (ANMCS) által a világnap alkalmából kiadott közleményében ez áll: A Betegek Biztonságának Globális Cselekvési Terve 2021–2030-re kiemeli a diagnosztikai folyamatok biztonságának növelését, és arra ösztönzi az országokat, hogy fogadjanak el olyan stratégiákat, amelyek csökkentik a diagnosztikai hibákat, amelyek gyakran a kulcsfontosságú jelek és tünetek felismerését, valamint a teszteredmények értelmezését és kommunikálását befolyásoló kognitív és rendszerszintű tényezők kombinációjából adódnak. A diagnosztikai hibák mértéke mélyreható, mivel ezek az egészségügyi rendszerekben megelőzhető káresetek közel 16%-át teszik ki – hangsúlyozza az ANMCS közleménye.
„Egy helyes diagnózis biztonságot jelent!” – ezzel a szlogennel az Egészségügyi Világszervezet összehangolt erőfeszítéseket sürget a diagnosztikai hibák jelentős csökkentésére azáltal, hogy beavatkozásokat javasolnak az egészségügyi rendszerek szintjén, az emberi tényező figyelembe vételével, a betegek, családjaik, az egészségügyi dolgozók és vezetők aktív bevonásával. Ezek az intézkedések magukban foglalják (de nem korlátozódnak csak erre) a teljes kórtörténet felvételét, az alapos klinikai vizsgálatok elvégzését, a diagnosztikai tesztekhez való hozzáférés javítását, a diagnosztikai hibák azonosítát és a tanulási módszerek fejlesztését, valamint a technológián alapuló megoldások alkalmazását.



