105 előadás zajlott le és a négy nap alatt mintegy nyolcszáz résztvevő – kórházi orvosok, családorvosok, asszisztensek, pszichológusok, gyógytornászok, az irodai és a kisegítő személyzet tagjai – vettek részt a IX. Csíkszeredai Kórháznapokon.

Tudományos kutatások, új orvosi trendek, a mindennapi gyakorlat és ritkább esetek, esetbemutatók, gyakorlati bemutatók, számos átültethető ötlet, kommunikáció, szakmai ismeretek felmérése, egymás munkájának értékelése, elismerése, találkozások, szakmai beszélgetések, ismerkedés és kapcsolatépítés – címszavakban talán így vázolhatjuk fel a Csíkszeredai Kórháznapok kilencedik kiadását.
„A Kórháznapok olyan számomra, mint a kórházunk: érték, amelyet együtt, közös munkával építettünk fel és amelynek fennmaradását, színvonalas működését szintén együtt, közös munkával kell biztosítsuk. Most, hogy már ennyire értékes az, amit létrehoztunk, nagyon vigyázzunk arra, hogy meg is maradjon. Minden munkanapon, minden döntésünkkel, tudatos jelenlétünkkel, szakmai hozzáállásunkkal mind ezért kell tennünk” – mondta a IX. Csíkszeredai Kórháznapok megnyitóján július 3-án, csütörtökön dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere. A Sapientia EMTE csíkszeredai karán lezajlott megnyitóünnepségen Prof. Dr. Tonk Márton rektor elmondta, nagy elégtétel volt számára azt olvasni nemrég az egyetem egy volt diákja részéről, hogy a Sapientia révén Csíkszereda, Székelyföld és a romániai magyarság olyan intézménnyel gazdagodott, amely megállította a 90-es évek végére látványosan megmutatkozó székelyföldi agyelszívást. A rektor úgy gondolja, a kórház is sokat tett ezen a téren, az intézmény kiemelkedő munkaközössége bizonyíték arra, hogy igen, itthon is lehet maradni, és itthon is lehet értelmes munkát végezni. Kihangsúlyozta, az egyetem és a kórház nem tett le az egyetemi szintű asszisztensképzés ügyéről. „Néhány héttel ezelőtt a Semmelweis Egyetem szakmai támogatását is ezen program mellé tudtuk helyezni” – jelentette be a rektor.
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke ünnepi beszédében megerősítette a megyei tanács elkötelezettségét a páciensek minőségi ellátásának biztosítása érdekében. „A Kórháznapok célját, hogy a szakmabelieknek aktuális információkat biztoston, illetve, hogy az orvostudományt közelebb hozza a közösséghez, Hargita Megye Tanácsa is támogatja. Prioritásaink egyike az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése, úgy a kórház modernizálása, felszerelése, mint a humán erőforrás fejlesztése tekintetében. Az utóbbi években a kórház fejlődése erős ütemben zajlott, ezt az ütemet erősítette az RMDSZ kormányzati szerepvállalása is” – emelte ki az elnök. Hozzátette, azt várják el viszont a megyei sürgősségi kórház minden dolgozójától, hogy hivatásszerűen végezzék munkájukat, szakmai odafigyeléssel és empátiával a hozzájuk fordulók iránt.
Prof. Dr. Alexandru Rafila, korábbi egészségügyi miniszter, a Képviselőház Egészségügyi Bizottságának elnöke is azt hangsúlyozta, hogy egy kórház nemcsak egészségügyi szolgáltatásokat biztosít, hanem ahhoz, hogy ezek a szolgáltatások minőségiek legyenek, nem szabad elfelejteni az empátiát, a páciensek iránti gondosságot. „Egy kórház ugyanakkor kulturális és tudományos központ is. Az, hogy ennek a konferenciának a kilencedik kiadását szervezték meg, jelzi a szakmai fejlődés iránti elkötelezettséget és a közösségnek nyújtott egészségügyi szolgáltatások iránti figyelmet” – mondta Prof. Dr. Alexandru Rafila.
Ciocan Valentin-Florin államtitkár, az Országos Egészségügyi Minőségmenedzsment Hatóság elnöke megnyitóbeszédében kifejezte az általa vezetett intézmény támogatását a kórházak tevékenysége iránt. Kihangsúlyozta, jelenleg a hazai egészségügyben a legtöbb probléma nem a beruházások kapcsán van, hisz sok beruházás zajlik. „Jelenleg a legtöbb probléma a viselkedéssel kapcsolatos, azzal, ahogyan a páciensekhez szólunk, azzal, ahogyan egy egyszerű előjegyzést könnyen vagy nehezen tudnak megkapni. Ezt tudják önök is, tudjuk mi is, mindannyian.(…) Az orvoslás egy nagyon érzékeny terület. Az egészségügyben sokat emlegetett paradigmaváltás mentalitásváltást is kell jelentsen ” – mondta az elnök. Kiemelte, a hatóság a következő időszakban azt fogja ellenőrizni a kórházakban, hogyan alkalmazzák az elmúlt években készített útmutatókat, protokollumokat.
Dr. Lucian Marginean, radiológus főorvos, a szenátus egészségügyi bizottságának tagja is arra mutatott rá, az egészségügy nemcsak kezelésekről, gyógyszerekről vagy eszközökről, hanem elsősorban a páciensekről szól. Kihangsúlyozta, haladást észlel a csíki orvoslás terén, az utóbbi években fontos előrelépés történt a térségbe érkezett szakemberek révén.
Kövér Orsolya államtitkár, a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium képviselője köszöntőjében kiemelte a helyi szakmai közösségek fejlesztés iránti igényét. „A Fejlesztési Minisztérium szempontjából mindig figyelünk erre, igyekszünk partnerek lenni a közösségek fejlesztésében. Csíkszeredában sok szép projektünk van, nemcsak az egészségügy terén. Remélem, hogy tovább tudunk majd nőni, fejlődni és tökéletesítjük a partnerséget” – mondta az államtitkár.
Varga Ferenc konzul Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében arról beszélt, a konferencia annak az elhivatott munka az ünnepe is, amit az egészségügyi dolgozók kifejtenek. „Az egészségügy terén nem ismerünk határokat, a tudás megosztása, a tapasztalatcsere mindannyiunk közös érdeke és felelőssége. (…) Bízom benne, hogy az elkövetkező napok nemcsak szakmailag lesznek inspirálóak, hanem emberileg is megerősítik azt az összetartozást, amely minden elhivatott gyógyító ése gészségügyi szakembere között él” – mondta a konzul.
A IX. Csíkszeredai Kórháznapok megnyitója közös imával zárult, Guia Laurean Hugó testvér, kórházlelkész kért áldást az egészségügyben dolgozók munkájára.

Tudományos ülésszakok
Pénteken, július 4-én Dr. Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója nyitotta meg a IX. Csíkszeredai Kórháznapok tudományos ülésszakát és dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője köszöntötte a résztvevőket. Majd egymást követték az előadások a Sapientia EMTE csíkszeredai karán, a plenáris ülésszakon. Dr. Tóth Gábor, a Magyar Kórházszövetség elnöke a nemrég ünnepelt Semmelweis nap alkalmából is köszöntötte a konferencia résztvevőit. A plenáris ülésszakon számos témakörben hangzott el prezentáció, színes és tartalmas, aktuális információkat kínáló előadások. Volt szó zöld kórházról, az idesebészetben alkalmazott robotizációról, robotsebészeti innovációkról és trendekről, a magyarországi egészségügyi digitalizáció fejlődéséről. Sebészeti ellátás, a szív- és érrendszeri betegségek prevenciójának új útjai, katasztrófaorvostan, betegút-menedzsment, Lynch-szindróma, kommunikáció és onkológiai ellátás – ezek a témák mind szerepeltek a plenáris ülésszak délelőtti palettáján.
Délután a rehabilitáció volt a plenáris ülésszak fő témája, a szakterület magyarországi és romániai neves szakemberi tartottak előadásokat. Közben további tudományos szekciók munkálatai is elkezdődtek: Orvostudományi Akadémia, kutatás, neurológia, kardiológia, sebészeti szakágak, aneszteziológia és intenzív terápia, gyermekgyógyászat, gyermekpszichiátria, nőgyógyászat, pszichológia, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzése témakörökben zajlottak előadások.

Székely Népviselet Napja
A IX. Csíkszeredai Kórháznapok keretében is megünnepeltük a Székely Népviselet Napját: a konferencia szervezői, résztvevői közül többen népviseletben vesznek részt pénteken a rendezvényen. A résztvevőket egy rövid néptáncos fellépéssel is megleptük a délelőtti szünetben, a Sapientia földszintjén Márton Erzsébet és Gábor Dénes néptáncosok, valamint a Kedves zenekar ropta, illetve húzta a talpalávalót, majd táncba hívta az arra kapható előadókat, résztvevőket.

Elköszöntünk a nyugdíjba vonulóktól
Dr. Konrád Judit menedzser, dr. Vitos Attila orvosigazgató, Balássy Ildikó ápolási igazgató és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke köszöntötték és köszöntek el a kórház nyugdíjba vonuló munkatársaitól a IX. Csíkszeredai Kórháznapok keretében péntek délután. A nyugdíjba vonulókat a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceum diákjainak kórusa zenével, verssel búcsúztatta, a kórus vezetője Orbán József asszisztens.
Ezúttal a következő orvosoktól, asszisztensektől, adminisztratív és kisegítő személyzettől köszöntünk el elismerő oklevéllel: dr. László Imre, dr. Jankó Sándor, dr. Kovács Zoltán, Ferencz Ildikó, Bara Rozália, Botár Terézia, Székely Éva, Amza Éva, Sándor Edit, Málnási Terézia, Mihály Katalin, Csíki Ilona, Becze Veronika, Potozky Noémi, Gálfi Katalin, Kelemen Mária, Török Emőke, Incze Erzsébet, Albert Zita, Țăran Ileana, János Gizella, Laczkó Piroska, Ferencz Zsuzsa. Hálás köszönet munkajukért!

Látogatás a rehabilitációs központban
A csíkszentmártoni Rehabilitációs és Korai Fejlesztő Központot és felszerelését, az ultramodern mozgásfejlesztő, rehabilitációs eszközöket tekintették meg szombat délelőtt a IX. Csíkszeredai Kórháznapokon résztvevő rehabilitációs szakemberek, neurológusok, gyógytornászok. Az eszközöket a központ munkatársai mutatták be számukra.

25 éves a kórházlelkészség
Július 5-én, szombaton délután az idén 25 éves Csíkszeredai Kórházlelkészség szekciója zajlott a csíksomlyói Jakab Antal Házban. Fr. Guia Hugó OFM kórházlelkész köszöntője után Dr. Konrád Judit menedzser átadta a kórházi munkaközösségnek járó, a kórház logóját jelképező szívecskét Dr. Bakó Hajnalka nyugalmazott lelki gondozónak, Nagy Zelma SSS lelki gondozónak és Csillag Csilla sa lelki gondozónak. Dr. Bakó Hajnalka előadásában kiemelte, az országban elsőként kezdődött el Csíkszeredában a kórházpasztorizációs tevékenység. Nagy Zelma lelki gondozó tevékenységük ismertetése mellett az időről-időre megtapasztalt „apró csodák”-ról is beszélt, Csillag Csilla lelki gondozó pedig arra kérte a jelenlévőket, vegyék számba a „kincseket” amelyeket mindannyian gyűjtögetünk, őrizgetünk lelkünk törékeny cserépedényében. Az előadássorozat keretében szó esett még a kórházi lelkigondozásban rejlő lehetőségekről, a Ferences lelkület alkalmazásáról a beteggondozásban és beszámoló hangzott el a jubileumi szentévben lezajlott zarándoklatról.

Szentmise az egészségügyben dolgozókért
Szentmisével vette kezdetét vasárnap a IX. Csíkszeredai Kórháznapok zárónapja: Exc. és ft. Dr. Kovács Gergely érsek a csíksomlyói kegytemplomban celebrált szentmisét az egészségügyi dolgozók számára. A liturgikus zenét Orbán József asszisztens és a Szent Ágoston Plébánia Pacsirták ifjúsági csoportja biztosította, a könyörgéseket munkatársaink olvasták fel.
Dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere köszöntőjében kiemelte, ez az alkalom ünnep számunkra. „Egyrészt, mert együtt lehetünk az egészségügyi dolgozókért bemutatott szentmisén – azon közösség tagjaiért, akik nap mint nap a gyógyítás, a gondoskodás és az emberi méltóság szolgálatában állnak – másrészt azért, mert idén ünnepeljük a kórházlelkészség megalakulásának 25. évfordulóját. Negyedszázad telt el azóta, hogy kórházunkban szervezett lelkipásztori és lelkigondozói szolgálat segíti a betegeket és a dolgozókat – vigaszt, erőt, hitet, reményt és szeretetet nyújtva ott, ahol ezekre a legnagyobb szükség van. Hálás szívvel emlékezünk meg mindazokról a lelkipásztorokról és segítőkről, akik az elmúlt évtizedekben ezt a szolgálatot hűséggel és szeretettel végezték” – mondta a menedzser.
Exc. és ft. Dr. Kovács Gergely érsek szentbeszédében áldást kért a betegekért dolgozókra. „A gyógyítók maguk is tele vannak sebezhetőséggel (…) de éppen ezért válik még értékesebbé mindaz, amit tesznek” – emelte ki az érsek atya. Rámutatott, az apró gesztusok is sokat számítanak a kiszolgáltatott, beteg emberek számára, a gyógyítás mellett az is értékes, ha kisimítják a lepedő ráncát a beteg alatt, hűvös felére fordítják át a párnát vagy kezébe odaadják azt, amit nem ér el.
A szentmise megható momentummal zárult: elköszöntünk Fr. Guia Hugó OFM kórházlelkésztől, aki új megbízást kapott az egyház keretében. A munkaközösség hosszan tartó tapssal fejezte ki háláját és köszönetét Hugó atya tevékenységéért, aktív kórházi jelenlétért, közösségteremtő szolgálatáért.

Asszisztensek szekciója
Csapatmunkáról, kommunikációról, függőségekről, onkopszichológiăról is szóltak a július 6-i, vasárnapi, asszisztenseknek szervezett előadások a IX. Csíkszeredai Kórháznapok keretében. Megszerveztük idén is a Tudod-e? kvízjátékot, amelynek keretében hét csapat szállt versenybe: a gyermekgyógyászat, az újszülöttgyógyászat, a bőr- és nemigyógyászat, az onkológia, a belgyógyászat, a Sürgősségi Betegellátó Egység és a fül-orr-gégészeti osztály csapata versengett a szakmai ismereteket felmérő kvízen. Az első helyet és a vándorkupát a belgyógyászati osztály csapata nyerte el, második helyen a fül-orr-gégészeti osztály csapata, harmadik helyen pedig a Sürgősségi Betegellátó Egység csapata végzett. Minden résztvevő csapatnak gratulálunk!

Köszönjük a támogatást, a segítséget
Dr. Konrád Judit menedzser vasárnap délután a köszönet szavaival zárta a Kórháznapokat: megköszönte az előadók idejét és munkáját, a résztvevők figyelmét, a szervező, segítők munkáját, a támogatók segítségét.
Köszönjük támogatóink segítségét, jelenlétét, a IX-ik Csíkszeredai Kórháznapok megszervezéséhez nyújtott hozzájárulásukat. Támogatóink közreműködése révén tudtuk meghívni előadóinkat, megszervezni és lebonyolítani az előadásokat, vendégül látni a résztvevőket. Hálásak vagyunk érte!